State

Boys State Track Achievements:

Year

Event

Participants

Place

Team

 2019         13th
   High Jump  Michael Keegan
 4th  
   Long Jump  Michael Keegan    
   100 M Dash  Evan Wulfekuhle  7th  
   400 M Dash  Evan Wulfekuhle  2nd  
   4 X 100 m Relay  Tom Jaeger
 Riley Fangman  
 Trent Koelker
 Evan Wulfekuhle
 7th  
   Sprint Medley  Riley Fangman  
 Tom Jaeger
 Trent Koelker
 Evan Wulfekuhle
 7th  

 2018

 

 

 

 3rd

 

 High Jump

 Michael Keegan

 

 

 

 400 m Hurdles

 Mark Brown

 1st

 

 

 4 X 100 m Relay

 Mark Brown
 Joel Vaske
 Riley Fangman
 Evan Wulfekuhle

 1st

 

 

 4 X 200 m Relay

 Mark Brown
 Joel Vaske
 Riley Fangman
 Evan Wulfekuhle

 2nd

 

 

 Sprint Medley

 Mark Brown
 Joel Vaske
 Riley Fangman
 Evan Wulfekuhle

 1st
State Meet Record 

 

 

 Distance Medley

 Tom Jaeger
 Austin Koopmann
 Luke Hageman
 Eric Recker

 

 

2017

 

 

 

 4th

 

 400 m Hurdles

 Mark Brown

1st

 

 

 High Jump

 Jackson Bennett
 Michael Keegan

7th

 

 

 4 X 100 m Relay

 Mark Brown
 Joel Vaske
 Riley Fangman
 Evan Wulfekuhle

 2nd

 

 

 4 X 200 m Relay

 Mark Brown
 Joel Vaske
 Riley Fangman
 Evan Wulfekuhle

 2nd

 

 

 4 X 400 m Relay

 Mark Brown
 Luke Hagemann
 Joel Vaske
 Evan Wulfekuhle

 3rd

 

 2016

 

 

 

 

 

 Shuttle Hurdles

 Noah Smith
 Mark Brown
 Dillon Keegan
 Sam Stelken

 

 

 

 4 x 100 m Relay

 Noah Smith
 Mark Brown
 Joel Vaske
 Sam Stelken

7th 

 

 

 4 x 200 m Relay

 Noah Smith
 Mark Brown
 Joel Vaske
 Sam Stelken

 7th

 

 

 4 x 400 m Relay

 Noah Smith
 Mark Brown
 Joel Vaske
 Luke Hageman

 

 

 

 1600 m

 Nick Fallon

 

 

 

 Discus

 Tom Lehmann

 

 

 2015

 

 

 

 

 

 Shuttle Hurdles

 Noah Smith
 Mark Brown
 Sam Stelken
 Dillon Keegan

 4th

 

 

 4 x 200 m Relay

 Noah Smith
 Sam Stelken
 Dillon Keegan
 Ben Hageman

 6th

 

 

 4 x 800 m Relay

 Ben Hageman
 Nick Fallon
 Luke Hageman
 Nick Wilgenbusch

 

 

 2014

 

 

 

 12th

 

 400 m

 Grant Hammann

 3rd

 

 

 800 m

 Mitch Steger

 

 

 

 400 m Hurdles

 Sam Stelken

 

 

 

 4 x 100 m Relay

 Liam O'Connor
 Noah Smith
 Eric Boeckenstedt
 Dillion Keegan

 

 

 

 4 x 200 m Relay

 Noah Smith
 Mitch Steger
 Eric Boeckenstedt
 Grant Hammann

 2nd

 

 

 4 x 400 m Relay

 Dillion Keegan
 Mitch Steger
 Ben Hageman
 Liam O'Connor

 7th

 

 

 4 x 800 m Relay

 Ben Hageman
 Nolan Kennedy
 Nick Fallon
 NickWilgenbusch

 

 

 

 Shuttle Hurdles

 Tony Anstoetter
 Noah Smith
 Sam Stelken
 Dillon Keegan

 

 

 

 Distance Medley

 Mitch Steger
 Ben Hageman
 Noah Smith
 Eric Boeckenstedt

 5th

 

 2013

 

 

 

3rd

 

 100 m

 Grant Hammann

3rd

 

 

 4 x 100 m Relay

 Ian Ross
 Nolan Kennedy
 Liam O'Connor
 Nathan Digmann

 

 

 

 4 x 200 m Relay

 Ian Ross
 Mitch Steger
 Nolan Kennedy
 Grant Hammann

5th

 

 

 4 x 400 m Relay

 Nathan Digmann
 Mitch Steger
 Johnny Hogan
 Grant Hammann

2nd

 

 

 400 m Hurdles

 Kyle Mensen
 Johnny Hogan

 

 

 

 Distance Medley

 Ian Ross
 Nolan Kennedy
 Nathan Digmann
 Mitch Steger

2nd

 

 

 High Jump

 Ben Wessels

 

 

 

 200 m

 Grant Hammann

3rd

 

 

 800 m

 Mitch Steger

5th

 

 

 Shuttle Hurdle

 Johnny Hogan
 Ian Ross
 Ben Wessels
 Kyle Mensen

3rd

 

 

 Discus

 Michael Boeckenstedt

 

 

 2012

 

 

 

6th

 

 Discus

 Tyler Rahe

12th

 

 

 High Jump

 Ethan Brehm

9th

 

 

 100m

 Ty Troutman

9th

 

 

 200m

 Derek Hammann

4th

 

 

 110m Hurdles

 Alec Gansmer

4th

 

 

 Shuttle Hurdle

 Johnny Hogan
 Ethan Brehm
 Kyle Mensen
 Alec Gansemer

1st

 

 

 4 x 100 m Relay

 Derek Hammann
 Ty Troutman
 Robbie Anstoetter
 Grant Hammann

2nd

 

 

 4 x 200 m Relay

 Derek Hammann
 Ty Troutman
 Robbie Anstoetter
 Mitch Steger

4th

 

 

 4 x 400 m Relay

 Robbie Anstoetter
 Grant Hammann
 Mitch Steger
 Derek Hammann

11th

 

 

 4 x 800 m Relay

 Nathan Digmann
 Dylan Roe
 Robbie Anstoetter
 Mitch Steger

7th

 

 

 Distance Medley

 Alec Gansmer
 Grant Hammann
 Dylan Roe
 Mitch Steger

14th

 

 2011




13th


 Discus

 Tyler Rahe

21st



 100m

 Ty Troutman

6th



 Shuttle Hurdle

 Johnny Hogan
 Ethan Brehm
 Lucas Jacque
 Alec Gansemer

18th



 4 x 100 m Relay

 Derek Hammann
 Ty Troutman
 Robbie Anstoetter
 Grant Hammann

5th



 4 x 200 m Relay

 Ty Troutman
 Dylan Roe
 Robbie Anstoetter
 Grant Hammann

5th



 4 x 400 m Relay

 Robbie Anstoetter
 Ty Troutman
 Grant Hammann
 Dylan Roe

4th



 4 x 800 m Relay

 Dylan Roe
 Robbie Anstoetter
 Sam Lehmann
 Thomas Hunt

7th


 2010




Overall 6th


 100m

 Ty Troutman
 Craig Kerper




 200m

 Derek Hammann
 Tony Watkinson




 400m

 Josh Goerdt

2nd



 800m

 Josh Goerdt

4th



 3200m

 Thomas Hunt




 Discuss

 Tyler Rahe




 4 x 100 m Relay

 Derek Hammann
 Ty Troutman
 Tony Watkinson
 Sebastian Holzhauer

6th



 4 x 200 m Relay

 Derek Hammann
 Tony Watkinson
 Ty Troutman
 Sebastian Holzhauer

4th



 4 x 400 m Relay

 Robbie Anstoetter
 Dylan Roe
 Ty Troutman
 Josh Goerdt

2nd



 4 x 800 m Relay

 Dylan Roe
 Brad Mahoney
 Robbie Anstoetter
 Nick Budden

6th



 Distance Medley

 Craig Kerper
 Tony Watkinson
 Dylan Roe
 Brad Mahoney



 2009




6th Place


 100m

 Ty Troutman

13th



 110m Hurdles

 Tim Derr

5th



 200m

 Ben Gansemer

19th



 400m

 Josh Goerdt

11th



 400m Hurdles

 Daniel Thole
 Austin Mensen

23rd

5th



 800m

 Josh Goerdt

8th



 Shot Put

 Travis Rahe

5th



 Discus

 Travis Rahe

9th



 4 x 100 m Relay

 Austin Mensen
 Eric Reittinger
 Tony Watkinson
 Ty Troutman

4th



 4 x 200 m Relay

 Tony Watkinson
 Eric Reittinger
 Ben Gansemer
 Ty Troutman

6th



 4 x 400 m Relay

 Ben Gansemer
 Josh Goerdt
 Austin Mensen
 Ty Troutman

9th



 4 x 800 m Relay

 Dylan Roe
 Robbie Anstoetter
 Eric Kauder-Metcalf
 Josh Goerdt

9th



 Distance Medley

 Tony Watkinson
 Jared Marugg
 Robbie Anstoetter
 Dylan Roe

19th



 4 x 110m Shuttle Hurdle

 Austin Mensen
 Daniel Thole
 Ben Gansemer
 Tim Derr

1st


 2008






 High Jump

 Patrick Mulcahy

16th



 Discus

 Travis Rahe

7th



 Long Jump

 Ryan Mabe
 Michael McClean

6th

17th



 Shot Put

 Matt Tobin
 Travis Rahe

10th

13th



 110 Hurdles

 Patrick Mulcahy

prelims



 800 m Run

 Nate Roe

20th



 4 x 100

 Austin Mensen
 John Brehm
 Jason Behel
 Eric Reittinger

prelims



 4 x 200 m Relay

 Austin Mensen
 Jason Behel
 Eric Reittinger
 Michael Maiers

5th



 4 x 400 m Relay

 Michael Maiers
 Daniel Thole
 Michael McClean
 Austin Mensen

prelims



 Distance Medley

 Jason Behel
 Eric Reittinger
 Michael Maiers
 Michael Molony

12th



 Shuttle Hurdle

 Austin Mensen
 Patrick Mulcahy
 Daniel Thole
 Tim Derr

prelims


 2007




4th Place


 200m

 Kyle Troutman
 Sam Scherrman




 4 x 800 m Relay

 Mike Maloney
 Greg Mensen
 Ryan Koopmann
 Nate Roe

6th



 800

 Ryan Koopmann

8th



 400

 Michael Maiers




 Shuttle Hurdle

 Austin Mensen
 Tim Derr
 Justin Thier
 Austin Brown

1st



 400m Hurdles

 Austin Brown
 Greg Mensen




 4 x 200 m Relay

 Kyle Troutman
 Sam Schermann
 Rob Krapfl
 Ryan Mabe

1st



 4 x 100 m Relay

 Kyle Troutman
 Sam Schermann
 Rob Krapfl
 Austin Brown

1st



 4 x 400 m Relay

 Michael Maiers
 Greg Mensen
 Kyle Troutman
 Austin Brown

4th



 Discus

 Travis Rahe

5th



 High Jump

 Patrick Mucahy



 2006

 

 

 

11th Place

 

 200m

 Rob Brown

4th

 

 

 400m Hurdles

 Greg Mensen

5th

 

 

 Discus

 Travis Rahe

8th

 


 4 x 100 m Relay

 Rob Brown
 Sam Scherrman
 Luke Thole
 Kyle Troutman/Rob Krapfl

 


 

 4 x 200 m Relay

 Rob Brown
 Sam Scherrman
 Luke Thole
 Kyle Troutman

 1st

 

 

 4 x 400 m Relay

 Rob Brown
 Luke Thole
 Michael Maiers
 Austin Brown

 

 

 

 4 x 800 m Relay

 Ryan Koopmann
 Luke Thole
 Austin Brown
 Greg Mensen

 

 

 

 Distance Medley

 Rob Krapfl
 Sam Scherrman
 Kyle Troutman
 Greg Mensen

 7th

 

 2005

 

 

 

   4th Place

 

 4 x 100 m Relay

 Rob Brown 
 Sam Scherrman
 Kyle Troutman
 Mike Rahe

1st

 

 

 4 x 200 m Relay

 Rob Brown
 Sam Scherman
 Kyle Troutman
 Mike Rahe

 1st

 

 

 4 x 400 m Relay

 Rob Brown
 Luke Thole
 Mike Rahe
 Kyle Troutman

 2nd

 

 

 100m

 Rob Brown

 8th

 

 

 200m

 Kyle Troutman

 8th

 

 2004

 

 

 

 

 

 4 x 100m Relay

 Rob Brown
 Kyle Troutman
 Rob Mensen
 Mike Rahe

 4th

 

 

 4 x 200m Relay

 Rob Brown
 Kyle Troutman
 Rob Mensen
 Mike Rahe

 4th

 

 

 4 x 400m Relay

 Kyle Troutman
 Rob Mensen
 Ben Salow
 Lee Roe

 8th

 

 2002

 

 


 

 

 800m Run

Dave Rahe

 1st

 

 

 Distance Medley

 Zac Sherman
 Mike Koch 
 Kevin Pitz
 Dave Rahe

 2nd

 

 

 4 x 200m Relay

 Zac Sherrman
 Mike Kock
 Kevin Pitz
 Mike Juehring

 4th

 

 2001

 

 

 

 

 

 800 m Run

 Dave Rahe

 2nd

 

 

 Distance Medley

 Rob Thole
 Tim Breitbach
 Kevin Pitz
 Dave Rahe

2nd

 

  2000

 

 

 

 


 400 m Hurdles

 Greg Hogan

6th

 Runners Up


 Distance Medley

 Tim Conrad
 Kevin Pitz
 Brad Burger
 Dave Rahe

1st

 


 4 x 400 m Relay

 Tim McClimon
 Tim Conrad
 Brad Burger
 Dave Rahe

3rd

 


 4 x 800 m Relay

 Tim McClimon
 Tm Breitbach
 Brad Burger
 Dave Rahe

3rd

 

1999

 

 


 

 

 4 x 200 m Relay

 Matt Wessels
 Tim Conrad
 Josh Showalter
 Ed Riesberg
 (Tim McClimon Prelims)

 1st

 State Champs

 

 4 x 400 m Relay

 Tim McClimon
 Tim Conrad
 Dave Rahe
 Ed Riesberg

 1st

 

 

 4 x 800 m Relay

 Dave Rahe
 Tim Breitbach
 Brad Burger
 Ed Riesberg

 1st

 

 

 Distance Medley

 Matt Wessels
 Josh Showalter
 Dave Rahe
 Brad Burger

 4th

 

 1998

 

 

 

 

 

 4 x 100 m Relay

 Matt Wessels
 Josh Showalter
 Ted Kruse
 Ed Reisberg

 2nd

 3rd Place

 

 4 x 200 m Relay

 Matt Wessels
 Ted Kruse
 Josh Showalter
 Ed Reisberg

 1st

 

 

 4 x 400 m Relay

 Tim McClimon
 Ted Kruse
 Josh Showalter
 Ed Reisberg

 1st

 

 1997

 

 

 

 

 

 4 x 100 m Relay

 Matt Wessels
 Doug Wessels
 Ted Kruse
 Kevin Casey

 1st

 State Champs

 

 4 x 200 m Relay

 Matt Wessels
 Doug Wessels
 Ted Kruse
 Ed Riesberg

 1st

 

 

 4 x 400 m Relay

 Kevin Casey
 Kyle Conry
 Ted Kruse
 Ed Riesberg

 2nd

 

 

 4 x 800 m Relay

 Jayme Gaul
 Ed Riesberg
 Max Knepper
 Tom Martin

7th

 


 110 m High Hurdles

 Steve Koch

6th


 

 400 m Dash

 Kevin Casey

 3rd

 

 

 Shot Put

 Corey Soppe

 7th

 

  1996

 

 

 

 

 

 4 x 100 m Relay

 Rob Kennedy
 Doug Wessels
 Steve Wedewer
 Joe Kubicek

2nd

State Runner-up

 

 4 x 200 m Relay

 Rob Kennedy
 Kevin Casey
 Ted Kruse
 Steve Wedewer

 3rd

 

 

 4 x 400 m Relay

 Joe Kubicek
 Tony Schroeder
 Kevin Casey
 Steve Wedewer

 3rd

 

 

 Distance Medley

 Doug Wessels
 Ted Kruse
 Kevin Casey
 Chad Soppe

 3rd

 

 

 4 x 800 m Relay

 Ed Riesberg
 Tony Schroeder
 Max Knepper
 Chad Soppe

 7th

 

 

 Long Jump

 Steve Wedewer

 3rd

 

 

 400 m dash 

 Joe Kubicek

4th

 

 1995

 

 

 

 

 

 4 x 100 m Relay

 Tony Scherrman
 Jason White
 Rob Kennedy
 Joe Kubicek

 6th

 

 

 4 x 400 m Relay

 Kevin Casey 
 Jason White
 Steve Wedewer
 Joe Kubicek

3rd 

 

 

 400 m Dash

 Joe Kubicek

 1st

 

 

1990

 

 

 

 

 

 Distance Medley

 Mark Elsinger
 Frank Scherrman
 Tom Boeckenstedt
 Chad lansing

3rd